Program

Jakuby 2023

Najważniejsza impreza roku w Europa- Mieście! JAKUBY – święto starego miasta & Altstadtfest w Görlitz jak zwykle w ostatni weekend wakacji. W dniach 25-27 sierpnia bawimy się w klimacie średniowiecznego biesiadowania po obu stronach Nysy Łużyckiej. 

 

Co proponuje tegoroczny Jarmark Staromiejski?
Atrakcji jest tak dużo, że poza znanymi Wam z poprzednich lat scenami na Bulwarze Greckim i przy Moście Staromiejskim, pojawi się kolejna, tzw. „scena między kamienicami”, na deskach której oglądać będziemy głównie grupy teatralne, magików, iluzjonistów oraz błaznów. Tam też, zobaczymy zapierający dech w piersiach fire show!

 

PIĄTEK, 25 SIERPNIA

Jakuby 2023 zaczynamy na skrzyżowaniu ulic Daszyńskiego i Struga w piątek o 17:20 tradycyjną paradą, która dotrze aż do Mostu Staromiejskiego, gdzie o godz. 18:00 nastąpi OFICJALNE WSPÓLNE OTWARCIE JAKUBÓW oraz niemieckiego ALTSTADTFEST. O godz. 17:45  parada zatrzyma się przy scenie usadowionej przy Moście Staromiejskim, na której  Burmistrz  przekaże mieszkańcom symboliczny klucz do bram miasta, co będzie oznaczało rozpoczęcie świętowania. Jak co roku, zachęcamy do wspólnego przejścia w korowodzie. Oczywiście mile widziane są wszelkie kostiumy, nie tylko te historyczne.

 

W pierwszy dzień imprezy na scenie przy moście zagrają:

18:30 – Grey Fruit – ska-funkowy zespół z Wrocławia
20:00 – Lachersi – lachowskie klimaty we współczesnych aranżacjach
21:30 – 23:00 DJS SLAVEK & handsomeBUNNY, czyli zgorzelecka scena klubowa

 

Z kolei na bulwarze greckim od 18:00 do 23:00 – potańcówka na dechach, przy dźwiękach muzyki Teofila z Katowic i Orkiestry Tanecznej Wichajster.

Między kamienicami, na wspomnianej już nowej scenie zobaczymy:

18:30 – pana Abrakadabra, czyli pokaz iluzji
19:00 – czarodziejkę Violettę
19:30 – pokaz magii Adriana
21:00 – fire show „Ludzie kontra maszyny”– efektowne pokazy ognia

 

SOBOTA, 26 SIERPNIA

 

W sobotę scena przy moście należeć będzie do:

18:00 – zespołu Kilka Czułości – folkowo – popowego projektu z wiolonczelą w tle
20:00 – zespołu Paprodziad z Pęczakiem– z Włodkiem Dembowskim, wieloletnim członkiem zespołu Łąki Łan
21:00-23:00 – DJS SLAVEK & handsomeBUNNY – kolejna dawka klubowej muzyki z naszymi dj-ami.
Drugiego dnia imprezy gorąco polecamy spektakl pt. „Cyrkowe kolory” w wykonaniu lwowskiego teatru Vuala (godz. 16:00 i 21:00). Przedstawienia z elementami cyrku, tańca, klaunady i pantomimy zobaczymy na scenie między kamienicami. W międzyczasie, w tym samym  miejscu pokazy sztuczek magicznych.

Scena na Bulwarze Greckim zafunduje nam kolejną potańcówkę na dechach. W godzinach 18:00 – 23:00 do tańca zagra Kapela WoWaKin i Kapela Kosmiczni Warszawa.

 

NIEDZIELA, 27 SIERPNIA – finał Jakubów 2023

 

Ze sceny przy moście płynąć będzie pozytywna energia i moc! O godzinie 17:00 zapraszamy na koncert Żółtej Febry – totalnie energetycznego pop-rockowego brzmienia. Po nim, o godzinie 19:00, wystąpi zespół PropaBanda, czyli nowatorska odsłona muzyki bałkańskiej i ich niepowtarzalny vibe.

Tego dnia scenę na Bulwarze Greckim oddamy w ręce lokalnych zespołów folkowych:

14:00 – Kapela Podwórkowa Gryfów
15:00 – Lasowianie
16:00 – Turoszowianie
17:00 – Wojcieszowianie
18:00 – Tacy Sami

Na scenie między kamienicami Waszej uwadze polecamy niezwykły spektakl dla dzieci „Świerszcz Maurycy i banda komara” Teatru za Jeden Uśmiech (godz. 16:00). Po przedstawieniu, do wieczora, magicy i iluzjoniści zaskakiwać będą swoimi trikami.

 

Co więcej?

Strefa legend przy Muzeum Łużyckim – Z okazji jarmarku Muzeum Łużyckie przygotowało dla mieszkańców tzw. Strefę Legend, gdzie będzie można obejrzeć pokazy rękodzieła artystycznego, wziąć udział w warsztatach i animacjach. W sobotę i niedzielę strefa działać będzie już od godziny 14:00.

Namiot Filozoficzny MBP – Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza do Mobilnego Skryptorium na warsztaty pisma, gawędy o historii książki. Przewidziane są również niespodzianki…. (sobota i niedziela, w godzinach 14:00 – 18:00).

Dom Jakuba Böhme zachęca do wzięcia udziału w wykładzie dr Janusza Maja „Filozofia poza akademicką narracją. Czym jest?” – niedziela, godz. 16:00.

 

Przez cały czas trwania imprezy zapraszamy Was na Jakubowy Plac Zabaw, a tam: animacje, teatralne hulanki oraz nieodłączny element naszego jarmarku czyli Mistrzostwa Świata w Rzucie Jakubowym Butem (sobota, godzina 16:00).

 

Na najmłodszych czekać będzie wesołe miasteczko, a na ulicach przedmieścia spotkać będzie można szczudlarzy, żywe rzeźby oraz … ogromnego smoka CiTyRex.

Przybywajcie!

Zmiana organizacji ruchu na terenie imprezy

Biorąc pod uwagę przygotowania do Jarmarku Staromiejskiego oraz większe natężenie ruchu pieszych podczas trwania imprezy, w okresie od 24 sierpnia (czwartek) do 27 sierpnia (niedziela) br. zamknięte zostaną dla ruchu samochodowego ulice:

  • Daszyńskiego – na odcinku od ul. Struga w kierunku ul. Wrocławskiej
  • Wrocławska – na odcinku od ul. Wisławy Szymborskiej w kierunku Mostu Staromiejskiego
  • Nowomiejska – od skrzyżowania z ul. Szymborskiej i Scultetusa w dół
  • Szkolna 

 

W związku z powyższym prosimy mieszkańców ww. ulic o nieblokowanie i niezastawianie pasa drogowego od godz. 8:00, 24 sierpnia, do północy, 27 sierpnia. Jednocześnie informujemy, że od północy 27.08 do godzin porannych dnia 28.08 na ulicy Daszyńskiego mogą wystąpić częściowe utrudnienia w ruchu związane z demontażem scenografii. Organizatorzy nie odpowiadają za pojazdy pozostawione na terenie imprezy !

Za wszystkie utrudnienia serdecznie przepraszamy!

#SeeYouInZgorzelec

Jakuby - święto starego miasta

Skip to content