Jakuby 2024 - odkrywamy karty

 

Od 22 lat organizatorzy podwójnego staromiejskiego festynu Jakuby/Altstadtfest zapraszają nas do wspólnej zabawy w wykreowanym specjalnie dla nas świecie, gdzie historia przeplata się z fantazją, filozofia z życiem, a rzeczywistość z teatrem. 

Zawsze w ostatni pełny weekend sierpnia, zawsze na zgorzeleckim Przedmieściu Nyskim i gӧrlitzkim Starym Mieście, zawsze oryginalnie…

 

Piątek, 23 sierpnia…

… tradycyjnie już otworzy uroczysta parada, której motywem przewodnim będzie  „Wesoła Karczma” – startujemy o 17:15. Barwny i zapewne gwarny korowód z udziałem burmistrza, zaproszonych gości, artystów i mieszkańców przemierzy Przedmieście Nyskie i zatrzyma się na moście Staromiejskim, gdzie burmistrzowie Zgorzelca i Gӧrlitz dadzą sygnał do rozpoczęcia trzydniowej zabawy na polskim i niemieckim brzegu Nysy. 

Tego wieczoru na scenie przy moście usłyszymy: o godzinie 19:00 – magiczną, czerpiącą z pierwotnej kultury słowiańskiej Ęzibabę, o godzinie 20:30 młodą grupę „Na ludowo, na jazzowo”, prezentującą oryginalne aranżacje melodii ludowych, a o godzinie 21:30 trio WoWaKin, którego koncerty to energetyczna mieszanka nowocześnie zaaranżowanej muzyki tradycyjnej o niesamowitej energii tanecznej. 

Na scenie przy Bulwarze Greckim od godziny 18:00 na „Potańcówkę na Dechach” zaproszą Orkiestra Taneczna Wihajster,  Małolepszy i Architektura Cienia oraz Akademia Tańca Tradycyjnego.

 

Sobota, 24 sierpnia…

to spotkania z artystami ulicy, którzy wypełnią Przedmieście Nyskie rozmaitymi gatunkami muzyki dawnej i nowej. Tego dnia odbędą się również warsztaty bębniarskie, których kulminacyjnym momentem będzie bicie rekordu w największej ilości bębniarzy grających jednocześnie – liczymy na Wasz udział (godz. 15:00-16:30)! 

W sobotnie popołudnie powracają jarmarkowe regaty, czyli „Spływ na byle czym” – o  godzinie 16:00 rozpocznie się konkurs, w którym sprawdzimy kto okiełzna Nysę Łużycką zbudowaną własnoręcznie „łodzią”.

Na Bulwarze Greckim o godzinie 18:00 ponownie „Potańcówka”, której tym razem przygrywać będą Nicponie i Orkiestra Galicja, a towarzyszyć im będzie Akademia Tańca Tradycyjnego

Na dużej scenie zaprezentują się: o godzinie 19:00 nastrojowa Motka Fesler a o godzinie 21:00 Jelonek – charyzmatyczny skrzypek, którego koncerty to wybuchowa mieszanka autorskich kompozycji i rockowych „przeróbek” muzyki klasycznej takich kompozytorów jak Vivaldi, Chopin, Chaczaturian oraz Jimi Hendrix, Beastie Boys czy BoneyM. 

 

Niedziela, 25 sierpnia…

…o godzinie 16:00 odbędą się tradycyjne już Mistrzostwa Świata w Rzucie Jakubowym Butem – wydarzenie tyleż sportowe co teatralne, a więc mieszczące się w przyjętej na ten dzień teatralnej konwencji.

Na scenie przy bulwarze od godziny 14:00 rozbrzmiewać będzie folkowa muzyk. W tym dniu obejrzeć będzie można też aż dwa spektakle dla widzów w każdym wieku: o godzinie 16:00 i 19:0O.

Pomiędzy nimi zagra nam Shanty-Chor Görlitrz, gwarantujący doskonały nastrój.   

Na scenie przy moście usłyszymy: o godzinie 17:00 zespół Lity Taler, który zaprezentuje tradycyjne instrumenty w folkowym repertuarze, a po nim o godzinie 19:00 Big Beat Live zagra wybuchową mieszankę przebojów od lat 60’ do współczesności, od Beatlesów do Bruno Marsa. 

Poza dużą sceną, na ulicach Przedmieścia zobaczycie np.: Paradę Steampunku, czyli niezwykłą podróż do świata epoki wiktoriańskiej z artystami katowickiego Teatru Gry i Ludzie, której główne atrakcje to fantastyczne pojazdy: mechaniczna ryba-batyskaf, rower z bulgulatorem, magiczny aparat fotograficzny czy trójkołowy bicykl. 

Co więcej…

 

Historyczną oprawę i klimat tworzyć będzie w tym roku znakomita Compagnia di Farabutti – grupa rekonstrukcyjna, której obóz znajdziecie na Bulwarze Greckim. Warto tam zajrzeć, by poznać sposoby walki dawnych wojów, ale też przekonać się jak wyglądało ich codzienne życie. 

W Jakubową sobotę jak co roku zapraszamy na organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną XII już „Spotkanie z filozofem”. Wykład „O znaczeniu Jakuba Böhme” wygłosi prof. UWr Leon Miodoński.  Ciekawie zapowiada się również Strefa Muzeum Łużyckiego prezentująca rzemiosła dawne i magiczny zaułek alchemików.

Na najmłodszych czekać będzie, cieszący się zawsze wielkim zainteresowaniem, plac zabaw nie z tej epoki. Wszystkich chętnych zapraszamy też do udziału w warsztatach m.in. młynopiekarni, kaletniczych, czerpania papieru czy garncarskich. Na licznych straganach zaprezentują się wyroby rękodzielnicze, tradycyjna żywność i inne cuda, a atmosferę dodatkowo podkreśli obecność ulicznych artystów. Na ulicach Przedmieścia nie zabraknie mimów, klaunów, artystów i muzyków ulicznych. 

Zapraszamy!

Skip to content